TRADICIONALNI RECEPT KAKO SE PRAVI SIRUP OD BOKVICE: Blagodat za respiratorne organe
Antibakterijsko djelovanje sirupa od bokvice i meda brzo i efikasno otklanja upalne procese na respiratornom sistemu. Budući da aktivni sastojci sirupa potiču izlučivanje sekrecije iz nosa i pluća, regeneriraju bronhije i oštećenu sluzokožu ždrijela, sirup od bokvice uspješno otklanja simptome astme, bronhitisa, laringitisa, alergijskog rinitisa, pneumonije i angine.
Uz to, ova ljekovita kombinacija bokvice i meda povećava otpornost disajnih organa na mikrobe i sprječava pojavu respiratornih infekcija.
Kako nam sirup od bokvice pomaže?
Sirup od bokvice povoljno djeluje i na želudac, ubrzava probavu i otklanja čireve. Preporučuje se svima, a posebno plućnim bolesnicima, pušačima i ljudima slabog imuniteta.
Potpuno je neškodljiv i ne izaziva neželjene efekte ni nakon dugotrajnog korištenja. Zbog toga bez straha mogu da ga uzimaju čak i najosjetljivije osobe, bebe, trudnice i dojilje.
Sirup od bokvice recept
Bokvica u obliku sirupa preporučuje se svim onim bolesnicima koji boluju od plućnih bolesti, plućne tuberkuloze, onima koji teško dišu, kašljucaju i u grudima imaju prekomjerni sluzavi sekret.
Način izrade sirupa
Uzme se boca za konzerviranje sa širokim grlom, sadržine 5 litara. Na njeno dno se stavi 2 do 3 cm dobro pritisnutih svježe ubranih listova bokvice. Na to se naspe oko 1 cm smedjeg šećera ili meda, a na to opet sloj dobro pritisnutih listova. Tako se nastavi izmjenično, slojevima šećera – meda i listova dok boca ne bude napunjena. (Tekst se nastavlja ispod)
Priprema:
Boca se preko noći ostavi pokrivena pa se drugi dan na isti način nadopuni jer se sadržaj boce preko noći slegne. To se ponavlja tako dugo dok boca bude potpuno ispunjena. U vrtu na zaštićenom mjestu iskopa se jama, grlo se boce zatvori trostrukim slojem pargament papira ili celofana (ili zalije voskom).
Boca se stavi u iskopanu jamu, pokrije daščicom i još optereti kamenom ili opekom. U visini kamena ili opeke gornji se dio jame proširi i na to stavi jača daska. Konačno se ostatak jame zatrpa zemljom i kraj toga zabode daščica zbog oznake mjesta.
Napomena:
Boca treba da bude u zemlji 3 mjeseca. Sadržaj boce vrije u sirup od bokvice na ravnomjernoj toploti zemlje, a iz listova se pomoću šećera, meda izluči sok u obliku sirupa bokvice.
Upotreba:
Poslije isteka toga vremena boca se oprezno izvadi iz zemlje i cijeli sadržaj boce dobro iscijedi a tako dobijeni sirup od bokvice jednom se prokuha.
Djeca uzimaju sirup više puta dnevno čajnom kašikom, a odrasli supenom kašikom.
Bonus tekst:
Bokvica, poznata i kao konjska rebra, mala bokvica, koncula, žilovlak, trputac (lat. Plantago), je rod biljaka iz porodice Plantaginaceae. Ovaj rod se sastoji od oko 200 vrsta. Najvećim dijelom to su zeljaste, jednogodišnje biljke, dok su neke od njih manji grmovi visoki do 60 cm. Listovi su sesilni, ali imaju suženi dio u blizini stabla koje je pseudo-peteljka. Na listovima je naglašeno 3 do 5 provodnih žila, koje se granaju na širem dijelu lista. Listovi su široki ili uski, u zavisnosti od vrste. Cvati su na peteljkama obično od 5 do 40 cm visoke, a mogu biti kratke i konusne ili duge i šiljate, s brojnim manjim cvjetovima koji se oprašuju putem vjetra. Plod je dvosjemeni. Bokvicom se hrane larve nekih vrsta leptira.
izvor bonus teksta wikipedia.org