UGUŠI VAS SUHI KAŠALJ? U šolju toplog mlijeka dodajte OVAJ STASTOJAK i nestaće preko noći!
Kašalj je grčevita kontrakcija mišića, koja se može izliječiti narodnim lijekom. Ukoliko u mleko dodate i žalfiju ovaj problem će nestati u vrlo kratkom roku.
Suhi kašalj, najčešće je simptom prehlade, a može biti uzrokovan različitim zdravstvenim problemima. Neki počinju kašljati od iritacije uzrokovane suhim zrakom, no uzrok kašlja može biti i alergija.
Kronični suhi kašalj najčešće je uzrokovan dimom cigarete, alergijom i astmom, a obično ćete uz njega imati i simptome žgaravice ili peckanja u grlu.
Pored brojnih farmaceutskih preparata, postoje i prirodni koji bi nam uvijek trebali biti prvi izbor u borbi protiv ove napasti. Svakako savjetujemo da date priliku ovom zaista efikasnom lijeku naših baka. Mlijeko i žalfija činr čuda da uporni, suhi kašalj.
Visok procenat eteričnih ulja koja sadrže antibakterijska i antiiflamatorna dejstva, kao i velika količina fosforne kiseline, vitamina C, B1, P i tianina čine žalfiju vrlo moćnim borcem protiv kašlja.
U kombinaciji sa mlekom daje odlične rezultate, ali samo ukoliko se ovako pripremi:
Neophodno je u šerpu nasuti 250 ml mleka, dodati 1 supenu kašiku žalfije i kuvati na laganoj vatri do ključanja.
Kad mlijeko proključa, sklonite ga sa šporeta. U napitak dodajte i 1 kašičicu maslaca, poklopite i ostavite da odstoji 15 minuta.
Napitak procijedite i dodajte i kašičicu meda i prstohvat kurkume i sve dobro promješajte.
Pijte ovu mješavinu sat vremena prije nego što odete na spavanje.
Izvor: uspešnažena
BONUS TEKST:
Kadulja ili žalfija (latinski: Salvia officinalis) jest višegodišnja, zimzelena polugrmovita biljka, sa sivkastim lišćem i plavim i ljubičastim cvjetovima. Član je porodice Lamiaceae i raste u mediteranskoj regiji, ali je presađena i u mnoga mjesta širom svijeta. Ima dugu historiju u medicinskoj i kulinarskoj upotrebi, a u modernom vremenu raste i kao ukrasna vrtna biljka.
Kadulja je višegodišnja polugrmovita biljka visine 30 do 60 cm. Ima jak korijen i drvenastu stabljiku. Donji dijelovi stabljike su drvenasti, a gornji zeljasti. Stabljika je uspravna i uglasta. Listovi su uski, eliptični, sitno naborani, sa dugom peteljkom. Veliki tamnoljubičasti cvjetovi skupljeni su u cvatove poput klasa, koji su sastavljeni od pršljenova. Cvijet je dvousnat, a čašica i vjenčić imaju žljezdaste dlake. Cvijeta od juna do avgusta. Sjeme sazrijeva u avgustu i septembru. Cvjetovi su hemafrodični, to jest sadrže i tučak i prašnike (muške i ženske organe potrebne za razmnožavanje). Kadulja voli sunce i ne uspijeva u sjenovitim predjelima. Ne podnosi mrazeve i izrazito niske temperature mogu da ubiju cijelu biljku. Ova zimzelena biljka, koja se koristi kao začin, ima i ljekovita svojstva. Potječe iz mediteranskih zemalja, a raširila se po cijeloj Evropi. Latinsko ime Salvia dolazi od latinske riječi salvare, što u prevodu znači spasti, spasavati ili izliječiti. Drugi dio latinskog imena, officinalis, prevodi se kao “ljekovit”.
izvor bonus teksta wikipedia.org