SVI PIJU VODU SA LIMUNOM, A TREBA DODATI JOŠ JEDAN SASTOJAK: Istopiće vam masne naslage brže nego ikad
S prvim lijepim danima, svi užurbano tražimo nove savjete za mršavljenje, a na TikToku su već spremni najmoderniji recepti za dijetalna jela i napitke.
Ovu društvenu mrežu odavno ne koriste samo najmlađi, već i iskusni stručnjaci koji žele da znanja približe što većem krugu ljudi.
Jedna od najčešće traženih namirnica na TikToku u vezi sa mršavljenjem je čia sjeme. Mnogi nutricionisti hvale čiu, jer poboljšava varenje, povećava unos proteina i stabilizuje nivo šećera u krvi. Najpopularniji recept na ovoj platformi je limunada sa čia sjemenom.
Svi koji u njoj uživaju tvrde da im je više pomogla nego uobičajena voda sa limunom koju su pili svakog jutra. Za ovaj napitak vam je potrebno dvije kašike čia sjemena, svježe iscjeđen sok od jednog limuna i – opciono – na vrh kašičice soli. Tome dodajte 2,5 decilitra vode i ostavite da stoji petnaestak minuta.
Čia sjeme je puno antioksidanata koji imaju blagotvorno dejstvo na upalne procese u organizmu. Obiluje topivim vlaknima, što ga čini odličnim dodatkom ishrani za dobar metabolizam i redovnu stolicu.
Nutricionisti se slažu da je “čia trend” na TikToku jedan od najzdravijih koji su vidjeli u posljednje vrijeme, ali podsjećaju da ova limunada nije jedini način da se ovo sjeme koristi.
“Ono se može dodati u salate, kaše, čorbice, pa i u hljeb ako ga sami mjesite”, objašnjava dr Đina Granič, sa Univerziteta u Južnoj Floridi. Međutim, za početak ne treba pretjerivati koliko god da je čia seme korisno za zdravlje.
“Ne preporučujem da se uzme više od dvije kašike”, kaže doktorka. “Bolje je početi s manjim količinama i vidjeti kako prijaju organizmu. Ko god ima probleme sa varenjem, treba prvo da se posavjetuje sa svojim ljekarom”, tvrdi.
Prebrzo uvođenje veće količine čia sjemena u ishranu može da dovede do nadimanja stomaka i gasova.
izvor:https://www.doznajemo.info
Bonus tekst:
Chijine sjemenke jestive su sjemenke Salvia hispanica, cvjetnice iz porodice metvica (Lamiaceae), ili srodnih Salvia columbariae, Salvia polystachya ili Salvia tiliifolia. Sjemenke su ovalne i sive s crnim i bijelim točkama, promjera oko 2 mm. Higroskopne su, upijaju tekućinu i nekoliko puta veću od svoje težine kada se natapaju i razvijaju sluzav omotač koji hrani i pićima daje prepoznatljivu teksturu gela.
Smatra se da su Azteci naširoko uzgajali ovu biljku u pretkolumbovskim vremenima i da je bila osnovna hrana srednjoameričkih kultura. Uzgajaju se u malim razmjerima u njihovoj pradomovini, središnjem Meksiku i Gvatemali te komercijalno diljem Srednje i Južne Amerike (Bolivija, Kolumbija, Peru, Argentina). Također se uzgaja u Australiji, SAD-u i Europi.
Chia sjemenke se mogu dodati drugoj hrani kao preljev ili staviti u smoothieje, žitarice za doručak, energetske pločice, granola pločice, jogurt, tortilje i kruh.
Od njih se također može napraviti supstanca nalik želatini ili se konzumiraju sirove. Gel od mljevenih sjemenki može se koristiti umjesto jaja u kolačima, dok osigurava druge hranjive tvari, a uobičajena je zamjena u veganskom i bezalergenskom pecivu.
Za razliku od lanenih sjemenki, cijele chia sjemenke mogu se, ali ne moraju, samljeti kako bi se povećala bioraspoloživost hranjivih tvari jer je ovojnica sjemena osjetljiva i lako se raspada kada je izložena vlazi. Zbog toga se obično pripremaju s tekućom hranom.
Poznato je da današnji način života izlaže svakoga od nas stresu koji ima ozbiljne posljedice po naš organizam, a najčešće po probavni sustav. Kod problema sa neredovnom stolicom i sa tzv. lijenim crijevima, čija sjemenke obezbjeđuju distribuciju potrebnih vlakana koje se apsorbiraju u debelom crijevu i omogućuju povratak pravilnog rada probavnog sustava i redovno pražnjenje. Osim toga, ishrana bazirana na vlaknima kojima obiluje ovo sjemenje pomaže i kod smanjivanja nadimanja i upalnih procesa debelog crijeva. Čija sjeme sadrži niz korisnih biljnih spojeva. Najzastupljenija je klorogena kiselina, koja predstavlja prirodni i snažan antioksidans koji smanjuje krvni tlak. Pored nje, nalazi se kafeinska kiselina, koje ima u izobilju a koja je idealni saveznik u borbi protiv upalnih procesa u organizmu. Znanstvenici su takođe utvrdili da čija sjemenke sadrže kvercetin i kempferol, dva antioksidansa koji smanjuju rizik od srčanih oboljenja, osteoporoze, a pokazali su se korisnim i u prevenciji malignih oboljenja i drugih kroničnih bolesti. Posebno se savjetuje da ih koriste djeca koja imaju problema sa demineralizacijom kostiju, koja vodi ka pojavi rahitisa, a kod odraslih osoba ka osteomalaciji.
izvor bonus teksta wikipedia.org