Potopila je stopala u jabukovo sirće i držala ih 30 minuta, a ono što se desilo oduševiće vas
Stopala često budu osjetljiva i stoga trebamo voditi računa o njima, posebno dijabetičari. Dijabetičari su osjetljivi na bilo kakve rane jer im sporije zarastaju i mogu biti opasne, čak može doći do amputacija, ako se zakomplikuje, piše “Megagiga“…
Zato uvijek nosite odgovarajuću obuću, niti tijesnu niti veliku. Osim toga, veoma je bitna higijena stopala i ne zaboravite, nakon svakog njihovog pranja, dobro ih posušite. To radite zato što će se u suprotnom stvarati gljivice.
Kako god, ovdje ćemo vam pokazati kako da fino očistite stopala i oslobodite ih toksina. Uzmite lavor i napunite ga sa dvije trećine tople vode. Onda stavite malu šolju jabukovog sirćeta.
Potopite stopala tu i ostavite 30-ak minuta. Nakon toga isperite hladnijom vodom i dobro osušite peškirom. Primjetit ćete poboljšanje.
Pomoći će kod bolova i gljivca.
Megagiga
bonus tekst
Sirće ili ocat (lat. Acetum – sirće) je u ishrani, odnosno kulinarstvu vrsta priloga jelu, začina, konzervans, kiselkastog ukusa. Dobija se vrenjem (fermantacijom) alkohola (etanola), čiji je glavni proizvod sirćetna kiselina. Stono sirće koje se koristi u prehrani koristi u prosjeku između 4% do 8% nerastvorene sirćetne kiseline, a u nekim slučajevima i do 18%. Obično se sirćetna kiselina proizvodi fermentacijom etanola ili šećera bakterijama sirćetne kiseline. Postoji mnogo vrsta sirćeta, u zavisnosti od izvornih materijala. Sirće se sada uglavnom koristi u kulinarstvu: kao aromatični, kiseli sastojak za kuvanje ili za kišeljenje.
Kao najlakše proizvedena blaga kiselina, u istoriji je imala široku paletu industrijskih i domaćih upotreba (kao što je upotreba kao sredstvo za čišćenje u domaćinstvu).