Ako vas napadne krvoločan pas, postoji samo 1 stvar koju možete da uradite: PRESTAĆE ODMAH, AKO IZGOVORITE OVU RIJEČ
Postoji svakodnevni rizik da na ulici sretnemo pse lutalice. Neki se ponašaju neprijateljski, i onda nastaje opasnost.
Ovo su preporuke stručnjaka i kinologa kako da se zaštitite i sprečite ujed životinje.
Šta raditi ako vas napadne pas:
Pokušajte da sačuvate smirenost Psi, kao i neke druge životinje, zaista osećaju ljudski strah. Naravno, smiriti se, ako je pred vama agresivan pas, poprilično je teško. Za početak treba prestati vikati, mahati rukama i pokušavati da pobegnete. Ovakve aktivnosti izdaće vaš strah i nervozu, a pas će dobiti direktan signal za napad.
Usporite kretanje Ako je pas na vašem putu za vreme trčanja, odmah smanjite brzinu kretanja. Polako se okrenite u drugu stranu i nastavite lagano da se krećete, prateći psa perifernim vidom. Ispravno bi bilo i da se zaustavite, da ostanete nepokretni i opustite ruke duž tela. Tako ćete izbeći pažnju životinje.
Ne gledajte životinju u oči Direktan kontakt očima sa psom može pojačati njegovu agresiju. Takav pogled, životinja doživljava kao pretnju, i zato će napasti prva. Psa treba držati u svom vidnom polju, gledajući ga sa strane. Onda će shvatiti da ne predstavljate pretnju, i najverovatnije će samo proći pored vas.
Odvucite pažnju psu U takvoj situaciji pomoći će bilo koja stvar koja će se naći pri ruci. Dajte psu vašu cipelu, flašu ili ranac – sve što on može zagristi. Dok je životinja zauzeta, možete se polako udaljiti, izbegavajući posledice.
Dajte komandu životinji Ako pas nastavlja da pokazuju agresiju, okrenite mu se licem, pri tome nastavljajući da gledate malo u stranu, i komandujte mu da ode. Bitno je da vaš glas, u tom trenutku, bude siguran i autoritativan, ali ni u kojem slučaju preteći i vrišteći.
Delotvorne komande su: „Ne!“ i „Nazad!“ – izgovorene sigurnom intonacijom. Nakon što ih pas čuje, on će osetiti vašu snagu, uplašiće se, i skloniće se u stranu.
(Espreso/Krstarica/DČ)
BONUS:
PITA OD JABUKA PO RECEPTU NAŠIH BAKA…Provjeren recept koji sigurno uspijeva…
POTREBNI SASTOJCI:
tijesto:
600 g visokoglutenskog brašna
200 grama šećera (smrviti u prah…)
1 pakovanje praška za pecivo (ili 1 kašičica sode bikarbone!)
2 umućena žumanca
2 kašike pavlake
120 g neotopljene masti
mleko po želji
Punjenje od jabuka:
Oko 2,5 kg jabuka
2 pakovanja vanilin šećera
Malo cimeta, karanfilića i đumbira
1 kašika čokolade u prahu
Nekoliko kašika mrvica kruha (ili kolačića).
oko 100-150g šećera (po želji)
4 bjelanjka (čvrsti snijeg)
KAKO SE SPREMA?
Gore navedene sastojke umesiti u testo i ostaviti da malo odstoji.
Da biste napravili fil, ogulite i narendajte jabuke, stavite u dublju posudu i dinstajte na laganoj vatri dok ne porumene i ne omekšaju (jabuke će pustiti sok, pa nije potrebno dodavati vodu).
Ostavite jabuke da se ohlade i odlijte višak tečnosti (!) – popijte 🙂
Zatim dodajte vanilin šećer, cimet, karanfilić, đumbir, čokoladu u prahu, mrvice i šećer, pa na kraju lagano umiješajte čvrst snijeg od bjelanjaka.
Polovinu tijesta razvaljajte, stavite na podmazan i brašnom posut pleh (najveći), premažite filom, pa prekrijte drugim dijelom tijesta.
Viljuškom “izbodite” testo na nekoliko mesta, tek toliko da omogući kruženje vazduha tokom pečenja.
Lagano nauljite i pecite u zagrejanoj rerni (190*C) dok lepo ne porumeni (zavisi da li zelite manje ili vise pecenu pitu…) .
Izvadite iz rerne i pospite šećerom u prahu (po želji).
Možete ga i zamrznuti i staviti direktno iz zamrzivača u rernu. Naravno, vrijeme pečenja se produžava…i peciva se mogu zamrznuti!
Dobro zatvorite (u vrećicama za zamrzavanje) i isjecite na veće komade, zatim odmrznite u MW, malo ohladite i narežite na kockice/kriške