Čaša kefira odgovara mesečnim potrebama organizma za probiotikom
Istraživači Univerziteta Maryland su proučavali broj dobrih mikroorganizama u raznoj hrani. Rezultati su objavljeni u naučnom časopisu Integrative Medicine iz 2016.
Kefir je zauzeo prvo mesto sa najvećim brojem živih dobrih bakterija, ispred kombuhe, jogurta, kvasa, čak i ispred najpotentnijih probiotičkih pilula na tržištu. Popularne marke kefira, pravljenog od kravljeg i kozijeg mleka, imaju 1,2 triliona bakterija po pintu, prema njihovoj studiji.
Najjači probiotik sadrži 50 biliona jedinica oformljenih kolonija po kapsuli ili 1,5 triliona po kontejneru. Što znači, dve šoljice kefira su jednake mesečnim vrednostima koje sadrži najkvalitetnija probiotička tableta.
Kefir sadrži najviše i najrazličitije bakterije u odnosu na ostalu fermentisanu hranu, 10 u kefiru od kravljeg mleka i 11 u kefiru od kozijeg mleka.
U kefiru, mnogo jeftinije, dobijate istu količinu dobrih bakterija kao u skupomj pakovanju probiotika. Dakle, konzumiranje kefira:
Pomaže balansu dobrih bakterija u vašem probavnom sistemu
Može pomoći zaustavljanju i kontroli dijareje
Poboljšava mentalno zdravlje
Pomaže kod određenih alergija i ekcema
Olakšava simptome kod određenih probavnih smetnji
Može pomoći imunom sistemu
Pomaže da se izgube kilogrami I salo na stomaku
izvor:https://uspesnazena.com/
BONUS TEKST:
Kefir (turski: “köpürmek” = “pjeniti se”) – gusti tekući mliječni napitak, koji potječe s Kavkaza.
Mliječni kefir nastaje tako što se u kravlje, ovčje ili kozje mlijeko stave grumenčići kefira i ostave jedan do dva dana. Pri tome se mlijeko fermentira. Optimalna temperatura je od 10 °C do 25 °C. Sadržaj alkohola može varirati od 0,2 do maksimalno 2 stupnja. Masti i proteini odgovaraju sastavu mlijeka, koje se koristi. Takav kremasti napitak ima kiselkast ukus.
Grumenčići kefira mogu narasti kao orah ali nije neobično da budu veliki i kao šaka, gumene su konsistencije i sastoje se od proteina, masti i polisaharida, koje proizvode različite bakterije. Razmnožavaju se s vremenom i udvostruče masu za 14 dana. Suvišni grumenčići kefira mogu se sačuvati osušeni ili zamrznuti.
Za industrijski proizveden kefir obično se koriste hmelj i specijalno odabrane kulture bakterija koje ne odgovaraju kompleksnoj mikroflori prirodnog kefira. Drugi razlog zašto se ne koriste prirodni grumenčići kefira je što se pri skladištenju oslobađa ugljikov dioksid, što može izazvati eksploziju u pakiranju. Tradicionalni kefir sadrži mikrofloru koja se prilagođava sredini,te se mijenja s godišnjim dobima. Isključivo tradicionalno proizveden kefir od sviježeg mlijeka životinja na otvorenoj ispaši posjeduje ljekovita svojstva.
Od kefira se nadalje može prirediti i sir, te sladoled,a može ga se koristiti umjesto kvasca kod izrade dizanog tijesta, te kruha.