“20 godina lečim ljude od karcinoma i ovo je glavni okidač za pojavu raka: Jednu stvar svi zanemaruju”
“20 godina lečim ljude od karcinoma i ovo je glavni okidač za pojavu raka: Jednu stvar svi zanemaruju”
Vodeći hrvatski onkolozi govore o glavnim čimbenicima koji dovode do razvoja raka. Kako se listopad smatra mjesecom borbe protiv raka dojke, dr. Ilona Šušak, vodeća hrvatska onkologinja i specijalistica zračenja, osvrnula se na svoja dva desetljeća iskustva. U intervjuu za hrvatske medije podijelila je spoznaje za koje vjeruje da mogu pridonijeti razvoju tumora u tijelu.
Dr.sc. Sušac je ispričala svoje bogato iskustvo rada sa ženama oboljelima od raka dojke od preko 20 godina, istaknuvši kako je slušala njihove priče i razumjela kontekst njihovog stanja. Napomenuo je da je emotivna trauma često prisutna od početka. Prema njezinim riječima, predstoji još puno posla na liječenju tijela, uma, duše i, što je najvažnije, cijele obitelji ujedno.
Također je izrazila zabrinutost da ne samo da su desetljeća života dovela do dehumanizacije pojedinaca, već je i utjecaj pandemije COVID-19 također odigrao ulogu. U svojoj kliničkoj praksi dr. Sušac bilježi sve veći broj slučajeva istodobnog javljanja različitih vrsta raka. Na primjer, pacijenti mogu razviti rak debelog crijeva uz rak pluća, dojke i gušterače. Pojava dva različita karcinoma u isto vrijeme naziva se istodobnim karcinomom.
Liječnici su istaknuli kako su u Hrvatskoj pacijenti koji se liječe sve mlađi, a dob početka bolesti sve je mlađa. Njezina najmlađa pacijentica s tumorom dojke imala je 19 godina. Na pitanje o sve većem broju slučajeva raka dojke, liječnici su rekli da je povećanje broja pregleda kod žena dovelo do veće stope otkrivanja bolesti. Još jedan čimbenik koji pridonosi ovom problemu je ubrzan način života i konzumacija visoko rafinirane hrane.
Prerađena hrana često sadrži razne tvari, uključujući pesticide i druge kemikalije, koje, ako se konzumiraju tijekom duljeg vremenskog razdoblja, mogu uzrokovati niz promjena koje normalne stanice pretvaraju u abnormalne. Sklon sam vjerovati da ova hrana sadrži takozvane endokrine disruptore, koncept koji je posebno važan kod raka dojke, koji je hormonski ovisan u 70 do 75 posto slučajeva. Iako te tvari strukturno nisu hormoni, one oponašaju učinke hormona, pokrećući puteve koji potiču rast tumora izbjegavajući tjelesne kontrolne mehanizme.
Dr.sc. Sada postoje izravne veze između raka dojke, prostate i štitnjače, kao i ADHD-a i autizma kod djece, rekao je Sousas. U medicinskom polju postoji pet entiteta. Endokrini disruptori ometaju razne tjelesne funkcije, s radnjama koje su izvan naše kontrole. Na primjer, kada nadbubrežne žlijezde rade normalno, mozak šalje signale da zaustavi njihovu aktivnost, ali disruptori nastavljaju raditi bez prekida.
Autonomni sustav našeg tijela, posebno živčani i endokrini sustav, upravlja svim tjelesnim funkcijama kroz svoje vlastite procese, no pokazalo se da ih ove tvari mogu ometati. Naravno, veliku ulogu u tome igra genetika. Potrebno je znati za bilo kakvu povijest raka unutar obitelji, uzimajući u obzir i majku i oca.
Međutim, statistike pokazuju da samo pet do 10 posto ljudi od svojih roditelja naslijedi genetsku mutaciju koja uzrokuje rak dojke. Pa kako da objasnimo ostalo? Kao što je ranije spomenuto, epigenetika ima važniju ulogu od genetike. Odnosi se na čimbenike okoliša koji određuju kada su geni povezani s bolešću aktivni. Liječnici ističu važan aspekt našeg fizičkog zdravlja koji se često zanemaruje. Psihološki profil, osobnost te cjelokupno duhovno i mentalno zdravlje pojedinca igraju ključnu ulogu u suočavanju s rakom i njegovom liječenju.