OVO JE LISTA NAJOPASNIJEG VOĆA I POVRĆA NA PIJACI: Nikako ga ne kupujte – UGROŽAVA zdravlje i u malim količinama
Kako izdvaja Petrović, na prvom mestu među voćkama i povrćkama sa najviše pesticida su – jagode. Zatim ide spanać, pa jabuke, kelj, nektarine, grožđe. Nakon toga na listi su breskve, trešnje, kruške, paradajz, krompir, celer.
S druge strane, ona izdvaja i voće i povrće sa najmanje pesticida. To su avokado, kukuruz, zamrznuti grašak, ananas, luk, patlidžan, špargla, karfiol, kivi, kupus, dinja i brokoli.
Petrović napominje i koliko je sve to opasno.
„Nepravilna primena pesticida je najčešći uzrok prisutnosti ostataka većih od dozvoljenih. Izloženost pesticidima je povezana sa brojnim štetnim efektima po zdravlje, najčešći su digestivni problemi, alergije, problemi sa hormonima i posledice na nervni sistem“, istakla je Petrović, a prenosi „Zadovoljna.rs“
Ona govori i šta je alternativa.
„Najbolji način za zaštitu je gajenje sopstvenog voća i povrća, ukoliko ste u mogućnosti, ili kupovina namirnica od proverenih proizvođača ili organskih proizvoda, naročito kada je prva grupa u pitanju. Pesticidi se prvenstveno nakupljaju na spoljašnjem delu plodova i najvažnija stvar za smanjenje njihovog sadržaja je temeljno pranje voća i povrća“, zaključuje Petrović.
(Espreso/N1/Prenela T.M.)
BONUS ČLANAK
PEČENI CRVENI LUK: Jedite sedam dana za redom crveni luk ali na ovaj način…
Ovo kulinarsko čudo je pravi spas za većinu bolesti. Crveni luk ima snažno antibakterijsko dejstvo.
Dobrobiti crvenog luka:
Svježi luk sa medom koristi se kod bronhitisa i upale pluća te ublažava napade kašlja. Iscijeđeni crveni luk pomaže kod bolova u ušima i može čak da se nanese na noge kako bi snizio tjelesnu temperaturu.
Ali malo ljudi zna da je jako koristan i pečeni crveni luk. Tokom termičke obrade, on ne gubi svoja svojstva, već naprotiv!
Pečeni luk će pomoći da se izborite sa dugotrajnim ranama i to tako što ćete ispečeni luk direktno staviti na ranu.
Ukoliko osjetite neke bolove, topao, pečeni luk stavite na problematično mjesto u trajanju od 20 minuta. Bol će brzo nestati. Čak se i hemoroidi mogu tretirati pečenim lukom.
Pečeni luk treba da jedemo što češće kako bismo spriječili zgrušavanje krvi, a samim tim i srčani udar ili šlog. On će pomoći i kod dijabetesa, pa ga ljekari preporučuju u svakodnevnoj ishrani.
Luk možete jesti kao dodatak jelima, ali je najdjelotvorniji kada ga jedete na prazan stomak.
Efekat ovakve primjene luka je vidljiv već nakon nedjelju dana, a sve zahvaljujući sumporu i gvožđu koji se nalaze u pečenom luku. Takav luk će pomoći kod pravilnog funkcionisanja pankreasa i jetre.
Kada se jede pečeni luk, poboljšava se stanje pacijenta sa hipertenzijom i aterosklerozom. Luk pomaže krvnim sudovima da se očiste i oslobode viška naslaga.
Nakon pečenja u rerni, luk ispušta esencijalna ulja koja daju ovoj namirnici specifičan miris i ukus.