ŽENE MASOVNO SIPAJU SIRĆE U MAŠINU, ALI U JEDNOM GRIJEŠE: Samo ovako će veš da miriše fantastično
Sirće je sve popularnije sredstvo za čišćenje i dezodorisanje kuće – od glancanja slavina u kupatilu i kuhinji pa do osvežavanja tepiha.
Žene ga sve češće koriste i pri pranju veša u mašini, ali Dženifer Ahoni, stručnjak za higijenu, tvrdi da je ova praksa pogrešna.
“Sirće koje se kupuje u radnji je veoma razblažena sirćetna kiselina”, objašnjava ona. “Kad ga dodajete prilikom pranja veša, ne možete baš mnogo da spustite pH vrijednost vode, jer bi za to trebalo da upotrebite zaista veliku količinu.”
Ako vam se čini da veš nema dovoljnu svježinu i lijep miris poslije pranja, pokušajte da bolje sortirate rublje – odvojeno perite peškire i to na maksimalno dozvoljenoj temperaturi. Posebno valja prati i sportsku opremu ili je, makar, prvo malo ostavite da stoji u mlakoj sapunici.
Sirće možete koristiti za redovno pranje prazne mašine, a i tada je potrebno da sipate barem pola litra. Takođe, izbjegavajte da miješate različite deterdžente i budite oprezni sa raznim neprovjerenim receptima za pravljenje domaćih sredstava za pranje.
BONUS TEKST:
Ocat (lat. acetum) ili kvasina, kvas je ujedno začin i sredstvo za konzerviranje kiselog okusa. Proizvodi se postupkom vrenja alkoholnih tekućina. Sadrži između 5 i 15,5 % octene kiseline.
Proizvodnja
Proizvodnja octa je jedan od najstarijih prehrambenih proizvodnih postupaka čovječanstva. Uglavnom se proizvodi od alkoholnih pića kao primjerice iz vina jabukovače ili u Aziji iz rižinog vina.
Primjene
Primjene octa su vrlo raznolike. Između ostalog, on se rabi kao:
dodatak ili začin (uglavnom za salate, kiseljena povrća i voće)
važan je sastojak u proizvodnji senfa
razrijeđen s vodom kao bezalkoholno piće
sredstvo za konzerviranje hrane
sredstvo za čišćenje (sredstvo za uklanjanje kamenca)
prirodni lijek u tradicionalnoj medicini
Tekst: Lepa&Srećna