Zdravlje

Bundeva – dobra hrana i još bolji lek

Bundeva je nezaobilazna jesenja namirnica, bogata lekovitim sastojcima, ukusna je, a istovremeno niskokalorična.

Bundeva je nezaobilazna jesenja namirnica, bogata lekovitim sastojcima, ukusna je, a istovremeno niskokalorična.

Bundeva je koristan diuretik, a njeno seme preporučuje se trudnicama, dojiljama, starijim osobama i osobama sa bolesnom jetrom ili obolelom prostatom.

Takođe, bundevu bi trebalo što češće da konzumiraju osobe koje boluju od reume, gihta, zapaljenja bubrega i mokraćne bešike. Pored toga, ova jesenja namirnica ima izuzetno povoljno dejstvo protiv upale jajnika i pratećih pojava menopauze.

Sa obiljem dragocenih lekovitih sastojaka, bundeva, je nezaobilazna namirnica na trpezi. Specifičnog je ukusa i mirisa, a od nje mogu da se pripremaju i slana i slatka jela. Ona se može jesti dinstana, pečena, pržena, a na organizam izuzetno blagotvorno utiče i njen sok.

Plod bundeve sadrži 90 odsto vode, ali i mnoštvo minerala i vitamina. Bundeva je bogata biljnim vlaknima, posebno pektinom, pa veoma povoljno deluje na organizam, a u njenom plodu gotovo da nema masnoća, jer se u 100 grama bundeve nalazi se manje od 30 kalorija, zbog čega je idealna namirnica za sve koji žele da skinu višak kilograma.

Kraljica jeseni

Betakarotin, kojim bundeva obiluje, ima višestruko zaštitno delovanje na ljudski organizam. On blokira dejstvo slobodnih radikala i tako direktno sprečava oštećenje ćelijske DNK strukture, deluje kao jak antioksidant, što znači da stopira razvoj superoksida i peroksida.

Bundeva je izuzetno bogata provitaminom A, koji je važan za dobar rad očiju, a pogotovo mrežnjače i štiti oko od katarakte. Bundeva se koristi i preventivno, jer, zahvaljujući selenu u semenkama, ali i provitaminu A iz njenog mesa čuvaju organizam od tumora, odnosno smanjuje rizik od pojave kancera grla, jednjaka, želuca i grlića materice.

Bundeva odlično deluje na problematičnu kožu, posebno masnu sklonu aknama, tako da se stavlja u kreme i maske za lice.

Bundevu mogu da jedu i dijabetičari pod uslovom da ne dodaju šećer, kao i osobe sa oboljenjima želuca i tankog creva. Ova namirnica posebno se preporučuje osobama obolelim od psorijaze, a oni je mogu konzumirati u kuvanom ili pečenom obliku, ali i kao sok.

Semenke bundeve

Semenke bundeve su zaista odličan izvor vlakana i nezasićenih masnih kiselina koje su dobre za zdravlje srca. Pored toga, koncentracija proteina, minerala i vitamina je velika. U 100 g semenki bundeve ima 559 kalorija, od čega je 30 g proteina (31 odsto niacina, 17 odsto selena, odsto cinka).

Bogate su amino kiselinama, triptofanom, koji pretvara serotonin u organizmu i utiče na dobar san.

Sadrže i niz drugih korisnih sastojaka, od celuloze i pektina do salicilne kiseline. Semenke bundeve su odlično sredstvo protiv crevnih parazita, pa se najčešće preporučuju kao efikasna namirnica protiv dečijih glista.

Ulje bundeve

Od semenki bundeve pravi se i karakteristično ulje koje zbog specifičnog ukusa daje posebnu aromu jelima, i odlično je kao dodatak salatama i čorbama.

Stručnjaci tvrde da bundevino ulje, zahvaljujući lecitinu koji sadrži sprečava aterosklerozu i čisti krvne sudove, reguliše nivo holesterola u krvi, a preventivno deluje i kod regulisanja rada mokraćne bešike, pomaže u lečenju sindroma iritabilnih creva i deluje kao regulator hormona.

Pojedina istraživanja potvrdila su i da ovo ulje smanjuje rizik od pojave kamena u bubrezima. Ovim uljem mogu se lečiti i rane, pukotine ili opekotine na koži. U narodnoj medicini bundeva se koristi za uklanjanje pega i kao lek kod ujede zmija.

Izvor: n1info.com

Povezano

Back to top button