Da li pijete vodu iz čaše koju ste ostavili veče pre? Da li ste primetili da ima drugačiji ukus?
Za razliku od mnogih namirnica, voda ne sadrži proteine i šećer i zbog toga mikrobi mogu da je vrlo lako kontaminiraju i ugroze naše zdravlje.
Voda iz česme koja je ostavljena u čaši polako počinje da poprima čudan ukus.
Mnogi veruju da je to zbog mikroorganizama. Hlor koji se nalazi u njoj pobrinuće se za mali broj njih, ali na sobnoj temperaturi oni počinju ubrzano da se razmnožavaju i mogu da naprave ozbiljne probleme.
Čak i kada je u pitanju čista voda u čistoj čaši, jedan gutljaj u ceo miks ubacuje nove bacile – pored onih koje je voda pokupila iz prašine u prostoriji.
Ali to zapravo nije razlog za ustajali ukus vode. Za to je kriv ugljen-dioksid. Nakon 12 sati voda iz česme postaje “ravna” jer ugljen-dioksid iz vazduha počinje da se meša sa vodom u čaši smanjujući njen pH i dajući joj čudan ukus. Ipak, ovakva voda je najverovatnije zdrava za pijenje, piše Healthyfoodhouse.
Međutim, tu su i mikroorganizmi. Ako koristite neopranu čašu iz dana u dan, postoji veća šansa da bakterije u njoj naprave problem. Potpuno ste bezbedni ako koristite čistu čašu – sem ukoliko njen obod ne dodiruju prsti, pogotovo neoprani nakon odlaska u toalet.
Dakle, voda koja je neko vreme provela u čaši se nije pokvarila, ali ako u obzir uzmemo šta se sve u njoj nakon izvesnog vremena nalazi, stručnajci ne savetuju da je pijete, već da uzmete novu čašu i sipate svežu vodu koja će vam utoliti žeđ kako biste izbegli proliv, grčeve i slične stomačne probleme.
Izvor: stil.kurir.rs