RENDA IMA 1 SKRIVENU FUNKCIJU: Mnogi ne znaju čemu služi, a više je nego korisna
Kladimo se da ni vi ovo ne znate
Jedna žena je u privatnoj grupi na Fejsbuku podijelila fotografije na kojima se vidi kako se rende može koristiti i za sječenje, pa je priznala da se osjećala glupo jer nije znala za ovu skrivenu caku, prenosi Dejli mejl.
,,Mlađa kćerka me je pitala da li znam da se kraj rende koristi za sečenje. Navodno zbog ove funkcije je kraj rende obično oštar“, napisala je u svojoj objavi koja je brzo prikupila hiljade lajkova i komentara.
Izgleda da skromno i jednostavno ručne rende imaju višestruku namjenu i da se zadnji dio može koristiti i kao nož za sječenje sira i povrća.
Mnogi su bili iznenađeni ovom cakom i priznali su da nikada nisu primijetili ovaj detalj.
„Imam 59 godina, kuham cijeli život i nisam ovo znao“, „Zbog ovoga sam otišla u kuhinju da potražim rende, da izgleda da sam i ja pomalo glupa“, samo su neki od komentara iznenađenih gurmana.
Rende je prosta sprava i nema mehanizam. Sastoji se iz dva dela — drške i stranica za ribanje. Drške mogu biti od nerđajućeg čelika ili plastike, raznih oblika i boja. Stranice za ribanje isključivo se prave od nerđajućeg čelika ili druge legure i glavni su deo rendeta. U pitanju su metalne ploče sa sečivima oblikovanim u zavisnosti od namenjene svrhe.
Proces ribanja vrši se tako što se željene namirnice prislone na odgovarajuću stranicu za ribanje i trljaju o nju. Usitnjena parčad namirnice proći će kroz sečiva i izaći na površinu na kojoj se trenica nalazi, obično na prethodno primpremljeni tanjir ili dasku za sečenje. Stranica sa najmanjim rupicama služi za rendanje tvrdog sira i limunove i pomorandžine kore. Tako se dobijaju najfiniji i najsitniji razultati. Što su rupice i kvadratići veći, to su i parčad dobijena rendanjem veća. Najveći komadi dobijaju se rendanjem pomoću stranice sa velikim prorezima, koja služi za povrće
U kuhinji slovenskih naroda, ribežima se usitnjava krompir radi dobijanja smese za pripreme jela kao što su beloruske (draniki) i češke (bramborak) palačinke ili srpska pita krompiruša.[4] Tropske kuhinje, pak, ovaj alat koriste pri rendanju kokosovog mesa. čiji se produkt, uz praškastu materiju nastalu mlevenjem istog, naziva kokosovo brašno.