Sa sirupom od mrkve riješite se prehlade i kašlja
Pred nama je sezona prehlada, kašlja i bronhitisa. Uz ovaj narodni pripravak, koji se vrlo jednostavno sprema, možete pomoći sebi i svojoj obitelji ublažiti neugodne simptome i prevenirati upotrebu antibiotika.
Mrkva je pun pogodak za jačanje imuniteta jer sadrži jedinstvenu kombinaciju vitamina i minerala. Među vitaminima prednjači A (u obliku karotenoida), a tu su i vitamini B, C i K. Ima u ovom korjenastom superpovrću i kalcija, magnezija, željeza, kalija, mangana… Sinergijom svih tih nutrijenata nastaje blagotvorna “infuzija” za jačanje i pročišćavanje organizma.
Sirup od mrkve drevni je narodni lijek za prehladu i kašalj, a preporučuje se i za ublažavanje bronhitisa i astme. Sirup jednostavno možete pripremiti tako da u 2,5 dcl svježeg soka od mrkve (iscijedita ga u sokovniku) dodate 2 žlice meda i malo vode. Mješavinu nakratko prokuhajte na laganoj vatri, uz stalno miješanje.
Među tradicionalnim receptima je i onaj s pola kilograma mrkve i 4 žlice meda. Mrkvu očistite i narežite na kolutiće te ih stavite u posudu i prelijte vodom toliko da budu njome prekriveni. Nakratko prokuhajte mrkvu dok ne omekša, izvadite je iz vode te usitnite mikserom ili blenderom. Vodu u kojoj se kuhala mrkva pustite da se ohladi, pa dodajte med i sve izmiješajte s izmiksanom mrkvom.
Sirup od mrkve preporučuje se uzimati u količini od 3 do 4 čajne žličice na dan.
BONUS TEKST:
Mrkva je bogata hranjivim tvarima i ima mnoge zdravstvene prednosti. Najznačajnija hranjiva tvar u mrkvi je beta-karoten, kojeg tijelo pretvara u vitamin A. Vitamin A je važan za održavanje zdravlja vida, rasta i razvoja stanica, kao i za jačanje imunološkog sustava. Mrkva također sadrži vlakna koja podržavaju probavu i održavanje zdrave tjelesne težine. Također je izvor vitamina C, vitamina K, kalija i drugih važnih hranjivih tvari.
Redovita konzumacija mrkve može pružiti brojne zdravstvene koristi, uključujući smanjenje rizika od krvožilnih bolesti, poboljšanje vida i zdravlja kože te jačanje imunološkog sustava. Antioksidanti prisutni u mrkvi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju upala u tijelu.
Mrkva se može konzumirati na razne načine, a najčešće se jede sirova ili kuhana. Sirova mrkva je popularan zalogaj i često se koristi u salatama ili kao dodatak raznim umacima i jelima. Kuhane mrkve su sastojak mnogih jela, uključujući variva, juhe i priloge. Mrkva se također koristi za pripremu sokova, kašastih sokova (tzv. smoothieja) i kolača.
IZVOR BONUS TEKSTA:WIKIPEDIA.ORG